Günümüzde mekân tasarımları, dış dünya ile aramızdaki sınırları belirleyen, kişiliğinizi ya da markanızı yansıtan bir kimlik haline gelmiştir. Yaşamın her kısmında var olan ve temel gereksinimlerden biri olan ışık, mekânlarımızın tasarımındaki en önemli bileşenlerden birisidir. Mekân içerisindeki istenilen dinamiği oluşturmak için ışığın insanların üzerinde yapacağı fizyolojik ve psikolojik etkileri bilmek gerekir.
İyi bir aydınlatma ile görme yeteneği artar, göz sağlığı korunur, psikolojik açıdan konfor ve güvenlik sağlanır. Günümüz modern aydınlatmaları bu şekilde kullanıcı dostu olmasının yanında estetik duygulara hitap eden tasarımları ile de ön plana çıkmaktadır. Aydınlatma tercihi yapılırken modern ve şık bir görünüme sahip olması aranan en önemli iki özellik haline gelmiştir. Teknolojinin aydınlatma sistemlerine hem sağlık hem de estetik açıdan getirdiği yeniliklerle birlikte ihtiyaçlar da yeniden şekillenmiştir. Mekân aydınlatmalarında kullanılan armatürlerin çeşitleri ve yapıları her türlü aydınlatma ihtiyacını karşılayacak geniş bir çeşitliliğe sahiptir.
Aydınlatma ve Kimlik
Dünyanın önde gelen pek çok şirketi hedef kitlesine göre aydınlatma tercihleri belirleyerek mekânlarına bir kişilik kazandırmaktadır. Zincir mağazalar da aynı şekilde tüm şubelerinde aynı aydınlatma stratejilerini izleyerek ziyaretçilerine tanıdık bir ortama geldiklerinin sinyalini verir. Aydınlatma seçimi mekân içerisinde geçirilen süre boyunca nasıl hissedeceğiniz konusunda büyük ölçüde etkilidir. Bunun dışında ofis ya da ev gibi daha küçük mekânlar için de aynı durum geçerlidir. Aydınlatma tercihleriniz ruh halimizi yansıttığı kadar dış dünya tarafından algılanma biçiminiz üzerinde de önemli bir rol oynar.

Modern Aydınlatma


LED teknolojisi güvenlik, konfor, tasarruf, uzun süreli ve esnek kullanım gibi özellikleri sayesinde kendisinden önceki aydınlatma sistemlerini geride bırakmıştır. Modern aydınlatmaların estetik yönü ağır basarken, LED teknolojinin getirdiği avantajlar eklenince yepyeni bir görünüm ortaya çıkmıştır. Modern aydınlatma denilince ilk akla gelen LED’ler zehirli kimyasallar içermez ve çevre için tehlikeli değildir. Bu yüzden modern aydınlatma otomotiv, havacılık, sinyalizasyon, fotoğrafçılık, video çekimleri, iç ve dış mekân aydınlatmaları gibi pek çok alanda kullanılır.

 

Lineer LED Aydınlatma


Sıva üstü formda monte edilebilen Lineer LED Aydınlatmaları istenilen uzunlukta ve genişlikteki ölçüleri, tercihinize göre belirleyebileceğiniz ışık yoğunluğu seçenekleri ile kullanışlı çözümler sunar. Günümüz modern aydınlatma tercihleri arasında özgün bir yeri olan lineer LED aydınlatmaların uzun ömürlü olmaları, kullanıcıları ışık kaynağını değiştirme derdinden kurtarır ve ulaşılması daha zor olan yüksek tavanlar için elverişlidir. Mağaza, market, depo, otopark, ofis, endüstriyel alanlar, spor merkezleri gibi yapılar için ideal olan lineer LED aydınlatma istenilen noktaları aydınlatma imkânı sağlayan hareketli tasarımlarıyla maksimum çözümler sunar.

 

 

Otel Aydınlatması


Oteller ve diğer konaklama tesislerini benzeri mekânlardan ya da rakiplerinden ayıran en önemli özellik mimarileridir. Böylesi tesislerin henüz tasarımı aşamasında aydınlatma tercihleri de belirlenmelidir. Otel aydınlatmalarının şık ve dekoratif bir görünüme sahip olması gerekliliğin yanında ekonomik boyutu da ön plana çıkmaktadır. Otel içerisindeki pek çok mekânın uzun süreler aydınlatılması zorunluluğu LED teknolojisinin bu alanda da yer etmesini sağlamıştır. Dekoratif LED aydınlatmalar modern ve şık olduğu kadar tasarruflu olmasıyla da turizm sektöründeki tesisler için önemli bir seçenek haline gelmiştir. Günümüzde yeni yapılar henüz başlangıç aşamasındayken LED teknolojiye yönelirken, eski otel aydınlatma sistemlerini yeni teknoloji ile değiştirmektedir. Otellere yönelik hazırlanan aplikler, abajurlar, tavan armatürleri, sarkıt armatürler, lambaderler, okuma lambaları modelleri geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Otellerin kendilerine uygun aydınlatma tercihlerini keşfetmeleri iç mekânlarına bir kimlik kazandıracak ve müşteri memnuniyetini arttıracaktır.